Září 2008

Americký kokršpaněl

29. září 2008 v 16:43 Encyklopedie
Výška psi36-39cm
Výška feny34-37cm
Váha11-13kg
Země původu
USA
Celkový vzhled Je nejmenším zástupcem skupiny loveckých španělů. Má silnou, kompaktní stavbu těla a ušlechtile utvářenou hlavu, vcelku je plně vyrovnaný pes ideální velikosti. Stojí pevně napřímen na rovných předních končetinách, přičemž se hřbetní linie mírně svažuje k silně svalnatým zadním končetinám.
Charakteristika Je schopný značné rychlosti, spojené s velkou vytrvalostí. Musí být především zcela přirozený a veselý, zdravý, celkově vyrovnaný a při pohybu musí vykazovat velkou chuť k práci.
Povaha Má vyrovnanou povahu bez náznaku bázlivosti.
Hlava a lebka Hlava se musí hodit k celkovému obrazu. Lebka je zaoblená, ale ne přehnaně bez sklonu k plochosti. Nadočnicové oblouky jsou zřetelně rozeznatelné s výrazným stopem (úhel svíraný čelem a čenichem psa). Stavba kostí pod očima je dobře vypracovaná bez vystupujících lící.
Oči Oční bulvy jsou kulaté a plné, pohled rovně napřímený. Tvar očních víček dodává slabě mandlový vzhled. Oko neleží ani hluboko, ani nevystupuje ven. Barva oční duhovky je temně hnědá, čím tmavší tím lépe. Výraz je inteligentní, pozorný a milý.
Uši Svislé z jemné kůže dobře osrstěné, nesmějí být zavěšeny výše, než je spodní okraj víček.
Morda Široká a hluboká se silnými rovnoměrnými čelistmi. Pysky jsou plné a dostatečně hluboké, aby překryly spodní čelist. Vyrovnanost pak existuje, obnáší-li vzdálenost stopu ke špičce čenichu polovinu vzdálenosti od stopu přes temeno hlavy k lebeční bázi. Zuby jsou silné, zdravé, ne příliš malé, skus nůžkový. Nos dostatečně velký, aby byl v rovnováze s celou mordou, s dobře vyvinutými nosními dírkami, typickými pro loveckého psa. Barva černá u černých a černých s pálením, u jiných barev může být barva nosu hnědá, játrová nebo černá, čím tmavší, tím lépe. Barva nosu ladí s barvou okraje očních víček.
Krk Dostatečně dlouhý, aby umožnil, že nos lehce odsáhne země, svalnatý bez volné kůže. Mohutně vystupuje z partie plecí, trochu kónicky, sbíhající až ke spojení s hlavou.
Trup Krátký, kompaktní a pevný a dává dojem síly. Vzdálenost kohoutku k zemi je o 15 procent větší, nebo přibližně o 5 cm delší než délka od kohoutku ke kořenu prutu. Hřbet je silný, lehce se svažuje od ramen k počátku kupírovaného prutu. Bedra jsou široká, zadek pěkně okrouhlý a svalnatý. Hluboký krudní koš, jehož nejnižší bod není výše než lokty, vpředu dostatečně široký, dávající dostatek místa pro srdce a plíce, ale ne tak, aby rušil přímý pohyb předních končetin. Žebra hluboká a dobře klenutá. Nesmí nikdy vypadat dlouhý a nízký. Kohoutek výrazný, lopatka šikmá, aniž vystupuje, uložená tak, že horní body kohoutku představují úhel, který umožňuje širokou žeberní klenbu.
Hrudní končetiny Lopatky jsou uloženy šikmo a dávají s ramenem úhel blížící se 90 stupňům, což umožňuje prostorný chod. Rovné, s dobře vyvinutými kostmi a svalstvem. Při pohledu ze strany a při svislém postavení stojí loket přímo pod nejvyšším bodem lopatek. Zápěstí je krátké a silné.
Pánevní končetiny Silné a svalnaté s dobře zaúhlenými kolenními klouby a se silnými stehny. Kolenní kloub je silný v klidu i v pohybu. Hlezna zadních končetin jsou silná, nízko u země, v klidu a v pohybu zůstávají souběžná.
Tlapy Kompaktní, velké, okrouhlé a pevné, se zrohovatělými polštářky, nevybočující dovnitř ani ven. Paspárky je možné odstranit.
Ocas Kupírovaný, je nasazen a nesen v rovině hřbetu, nebo trochu výše, nikdy ne vztyčený jako u teriérů a nikdy tak nízko, aby to ukazovalo strach. Proto je činnost při pohybu veselá.
Pohyb Musí mít specifický druh chůze loveckého psa. Předpokladem pro dobrou chůzi je soulad mezi hrudními a pánevními končetinami. Jeho chůze je koordinována bez námahy a je obratná. Pes se musí pohybovat prostorně. Přehnaná živost se nemá nikdy zaměňovat s korektní chůzí.
Osrstění Na hlavě krátká a jemná, na těle středně dlouhá s dostatkem podsady pro ochranu. Slechy, prsa, břicho a zadní strany běhu jsou dobře osrstěny, ne však nadměrně, aby zakrývaly pravou linii kokršpaněla, což by ovlivňovalo jeho pohyb nebo vzhled a jeho úlohu loveckého psa. Struktura srsti je velice důležitá. Srst je jemná, hedvábná, rovná nebo trochu zvlněná s vlastnostmi, které dovolují lehkou péči. Nadměrně vlnitou nebo zplstnatělou srst je třeba penalizovat.
Zbarvení Jednobarevně černá, nebo černá s pálením. Jiné jednobarevné kromě černé a jiných jednobarevných s pálením - barva musí být jednotně tónovaná. Vícebarevní - dvě nebo více, dobře od sebe ohraničených barev, z nichž jedna musí být bílá, včetně takové s pálením.

Aljašský Malamut

28. září 2008 v 16:48 Encyklopedie
FCI: 243/5.1
zdroj:psizona.cz
Výška psi63cm
Výška feny58cm
Váha psi39-45kg
Váha feny29-35kg
Země původu
USA
Celkový vzhled robustně stavěný pes s hlubokým hrudním košem a silným kompaktním tělem. Pevný postoj mu dává vzhled velké aktivity, ukazuje zájem a zvědavost. Malamut se pohybuje s pyšným držením těla, se vztyčenou hlavou a bdělýma očima . Tělo a výraz ukazují vytrvalost a inteligenci. Oči mají vlčí vzhled svým umístěním, ale měkký výraz ukazuje sklon k laskavosti.
Charakteristika přátelský pes, nebývá psem jednoho pána. Je loajální, oddaný společník, hravý, ale v dospělosti dělá dojem svou důstojností. Použití jako saňový pes.
Povaha
Hlava a lebka Má naznačovat vysoký stupeň inteligence, je široká a silná, porovnáme-li s jinými "přírodními" plemeny, ale musí být úměrná velikosti psa, aby jej nedělala neohrabaným nebo hrubým. Lebka je široká mezi ušima, k očím se postupně zužující, mezi ušima mírně zaoblená, navrchu se zplošťující, zaoblující se k tvářím, které mají být spíše ploché. Mezi očima má být mělká brázdička. Horní linie lebky a horní linie čenichové partie mají v místě spojení vykazovat jen malý zlom směrem dolů od přímé linie.
Oči Hnědé, mandlového tvaru, spíše velké pro tento tvar očí, šikmo posazené . Tmavým očím se dává přednost. Světlé oko však není vadou vyřazující.
Uši Střední velikost, ale malé v poměru k hlavě, trojúhelníkového tvaru, na špičkách zaoblené, posazené široce od sebe, ne však nízko nasazené. Spodní část ucha se má připojovat k lebce v linii s horním koutkem oka. Vztyčené uši směřují mírně do předu. Vysoko nasazené uši, špičatého tvaru, nebo ucho měkké a svislé, jsou vadou.
MordaVelká a objemná, úměrná k velikosti lebky, těsně přiléhající pysky, černý dobře pigmentovaný nos, horní a spodní čelisti široké s velkými zuby, skus nůžkový, ale nikdy předkus či podkus. Není vyžadována plnochrupost, ale je upřednostňována.
Krk Silný, mírně klenutý.
Trup Tělo silné a kompaktně stavěné. Hrudní koš silný a hluboký, hřbet rovný, záď rovná. Bedra dobře osvalená, nikoliv příliš kráká, ani dlouhá.
Hrudní končetiny Mírně šikmá lopatka, přední končetiny silných kostí, dobře osvalené, rovné k hleznům, které mají být krátké a silné a téměř vertikální při pohledu ze strany. Tlapy velké a kompaktní, prsty dobře klenuté, polštářky silné a pevné, drápy krátké a silné, osrstěné i mezi prsty. Pánevní končetiny široké se svalnatými stehny, kolenní klouby mírně zauhlené, široká a silná hlezna, mírně zauhlená směrem dolů. Při pohledu ze zadu jsou končetiny rovné. Pohybují se v jedné linii hrudními končetinami, nikoliv příliš těsně nebo široce. Paspárky na zadních nohou jsou nežádoucí.
Pánevní končetiny Mírně šikmá lopatka, přední končetiny silných kostí, dobře osvalené, rovné k hleznům , které mají být krátké a silné a téměř vertikální při pohledu ze strany. Tlapy velké a kompaktní , prsty dobře klenuté , polštářky silné a pevné , drápy krátké a silné , osrstěné i mezi prsty . Pánevní končetiny široké se svalnatými stehny , kolenní klouby mírně zauhlené , široká a silná hlezna , mírně zauhlená směrem dolů. Při pohledu ze zadu jsou končetiny rovné . Pohybují se v jedné linii hrudními končetinami , nikoliv příliš těsně nebo široce. Paspárky na zadních nohou jsou nežádoucí.
Tlapy Tlapy velké a kompaktní, prsty dobře klenuté, polštářky silné a pevné, drápy krátké a silné, osrstěné i mezi prsty.
Ocas Přirozeně nasazený v linii hřbetu, dobře osrstěný a nesený volně nad zády, stočený.
Pohyb
Osrstění Hrubé ochranné pesíky, hustá podsada, délka 1 a 2 palce, olejovitá, bohatého objemu připomínající vatu. Kolem krku tvoří srst bohatý límec, avšak všeobecně je srst střední délky, delší je vždy na ocase a "kalhotkách". Srst musí mít vždy bohatý charakter, vlnitá se považuje za vadu.
Zbarvení Od světle šedé přes střední odstíny do černé, vždy musí být bílá na spodních a vnitřních částech těla, části končetin a tlap a části kreseb masky ( buď jako čepička anebo maska na tváři ). Bílé znaky na přední části hlavy či tečka na týlu je atraktivní a přijatelná. Bílý límec který je uzavřený se akceptuje. Míchané či překrývající se barvy na těle, skvrnách nebo nestejnoměrné rozstříknuté jsou nežádoucí. Jedinou jednolitou přípustnou barvou je celobílá .
Vady Modré zbarvení oka je diskvalifikující!

13. diplom

28. září 2008 v 16:47 Moje Cenky

Akita inu

28. září 2008 v 16:46 Encyklopedie
FCI: 255/5.5

Výška psi67cm
Výška feny61cm
Váha34-50kg
Země původu
Japonsko
Celkový vzhled středně velká, souměrná postava s mohutnou stavbou těla.
Charakteristika ušlechtilost a důstojnost.
Povaha klidný, věrný, poslušný a chápavý pes.
Hlava a lebka plochá, úměrná tělu, čelo široké, stop výrazný. Mezi očima je patrná čelní rýha, hřbet nosu je rovný.
Oči tmavohnědé (čím tmavší, tím lépe), téměř trojúhelníkového tvaru, relativně malé, leží daleko od sebe, v koutcích mírně zakulacené.
Uši poměrně malé a silné, tvaru trojúhelníku, lehce směřující dopředu, s mírně zakulacenými konci.
Morda pysky napnuté, středně vyvinuté, dokonale vyvinutý velký čenich černé barvy. U bílých jedinců se povoluje také čenich masově zbarvený. Středně velká a silná tlama se k čenichu zužuje, nesmí však být špičatá. Chrup silný, s nůžkovým skusem.
Krk silný a svalnatý, bez laloku. Musí být ve správném poměru k hlavě.
Trup Hřbet je rovný a krátký, bedra jsou široká a svalnatá. Hrudník je hluboký a široký, s mírně klenutými žebry a vtaženým břichem. Poměr výšky psa v kohoutku k délce těla je 10:11, fena bývá o něco delší.
Hrudní končetiny mírně nakloněné s dobře vyvinutými lopatkami. Předloktí je rovné a silné, dobře přiléhá k tělu. Záprstí je pouze mírně zaúhlené.
Pánevní končetiny mimořádně vyvinuté, silné s mírným zaúhlením. Stehenní kosti jsou silné, dlouhé. Holení kosti krátké se silnými a pevnými hlezny.
Tlapy silné, okrouhlé, klenuté a těsně sevřené.
Ocas vysoko nasazený. Nad hřbetem je silný ocas nesen kruhovitě stočený. Při svěšení sahá téměř k hleznům.
Pohyb Chůze: je pružná a pevná.
Osrstění rovné a silné pesíky s měkkou a plnou podsadou. Na zádi a kohoutku je srst trochu delší. Nejdelší je na ocase.
Zbarvení bývá červené, sezamové, černé, bílé nebo žíhané (černě, červeně, bíle apod.). Při tomto zbarvení (kromě bílé) musí být osrstění na okrajích tlamy, na tvářích, pod čelistí, na krku, hrudníku a břiše, na spodní linii ocasu a na vnitřních stranách končetin bílé barvy, tzv. urajiro.
Vady za vadu je třeba pokládat všechny odlišnosti od uvedených znaků, ale přísnost posuzování by neměla posuzovat by neměla převyšovat její funkční důležitost. Za vadu se pokládá černá maska, skvrny na bílém podkladě, které jsou sice přípustné, ale vítanější je jejich absence. K dalším vadám patří bázlivost, předkus, podkus, skvrnitý jazyk, psy s charakterovými znaky feny a naopka, světlá barva očí, neúplný chrup, krátký ocas. Diskvalifikují vady: převiské uši, svěšený ocas a dlouhá (huňatá) srst.
Poznámka Psi musejí mít dvě zřetelně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.

12. Diplom

25. září 2008 v 17:46 Moje Cenky

10. a 11.

25. září 2008 v 17:45 Moje Cenky4.,5.a 6.

25. září 2008 v 17:41 Moje Cenky3.Diplom

25. září 2008 v 17:40 Moje Cenky

2.Diplom

25. září 2008 v 17:39 Moje Cenky

1.diplomek

25. září 2008 v 17:39 Moje Cenky

0.21

25. září 2008 v 9:31 Pixelky

0.20

25. září 2008 v 9:26 Pixelky
Gloomy 16.Gloomy 17.Gloomy 18.Gloomy 19.Gloomy 20.Gloomy 21.Gloomy 22.
Gloomy 6.Gloomy 15.Gloomy 28.Gloomy 29.
Gloomy 10.Gloomy 11.Gloomy 14.
Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us

Spoje Kostí

25. září 2008 v 9:21 Jak Funguje PES
Existují dva druhy spojení, a to spojení vmezeřenou tkání a spojení tihové. Spojení vmezeřenou tkání - synarthrosis se podle druhu dělí na spojení vazivové, chrupavčité a spojení kostní tkání. Vmezeřená tkáň se ve stáří obvykle mění a stává se pevnější. Synarthrosy tvoří většinou málo pohyblivé spojení kostí. Tihové spojení kostí - junctura synovialis je složitější spojení kostí, které tvoří kloub. Kosti se v kloubu dotýkají plochami povlečenými chrupavkou, na obvodě kloubních ploch jsou spojeny vazivovým kloubním pouzdrem. Chrupavka svou pružností zabezpečuje dokonalý dotyk mezi kloubními plochami a mírní nárazy mezi kostmi. Kloubní pouzdro, které zajišťuje vazivové spojení kostí na obvodě kloubních ploch, uzavírá zcela kloubní dutinu, kterou vyplňuje kloubní tih. Kloubní tih - synovia je čirá, mírně nažloutlá, vazká tekutina, která vyživuje kloubní chrupavky a na jejich povrchu vytváří kluznou plochu, čímž snižuje tření a napomáhá i přilnavosti kloubních ploch.

Pánevní Končetiny

25. září 2008 v 9:20 Jak Funguje PES
Pánevní končetina je tvořena pletencem pánevní končetiny, kostí stehenní s čéškou, kostí holenní, lýtkovou, zanártními a nártními kostmi, kostmi prstů a kostmi sezamskými. Pletenec dolní končetiny se skládá ze dvou kostí pánevních, které jsou přiloženy ke kosti křížové. Každá z pánevních kostí se skládá ze tří samostatných kostí - kosti kyčelní, sedací a stydké, které jsou spojeny chrupavkou. Spojení pánevních kostí s kostí křížovou tvoří kostru pánve, a toto spojení je velmi pevné a málo pohyblivé, na rozdíl od spojení pletence hrudní končetiny s trupem. pletenec pánevní končetiny femur a čéška kostra nohy Popis obrázků: Kostra pletence pánevní končetiny: 1. kloubní jamka kyčelního kloubu 2. sedací hřeben 3. tělo kyčelní kosti 4. křídlo kyčelní kosti 5. kyčelní hřeben 6. kyčelní hrbol 7. křížový hrbol 8. tělo sedací kosti 9. sedací hrbol 10. tělo stydké kosti 11. větve a hřeben stydké kosti 12. pánevní spona 13. sedací oblouk Femur a čéška: 1. hlava stehenní kost 2. jamka hlavice 3. krček stehenní kosti 4. velký chocholík 5. malý chocholík 6. podkolenní plocha 7. kladka stehenní kosti 8. natahovačová jáma 9. základna čéšky 10. hrot čéšky 11. sezamská kost podkolenního svalu Sezamské kosti kolena psa: 1. tělo stehenní kosti 2. sezamská kost dvojhlavého lýtkového svalu 3. mediální hrbol 4. sezamská kost podkolenního svalu 5. hlavice lýtkové kosti 6. holenní kost

Hrudní Končetiny

25. září 2008 v 9:19 Jak Funguje PES
Hrudní končetina je k trupu připojena pletencem hrudní končetiny, za ním následuje pažní kost, předloketní kosti a kostra ruky, kterou tvoří zápěstní kosti, záprstní kosti a kosti prstů. Z pletence hrudní končetiny je u psa oproti člověku plně vyvinuta jen lopatka, klíční kost se jeví pouze jako 6 - 12 mm dlouhá chrupavčitá nebo kostěná tyčinka, zobcovitá kost není vyvinuta vůbec.

Páteř a Hrudník

25. září 2008 v 9:19 Jak Funguje PES
Kostra páteře a hrudníku tvoří oporu pro celé tělo. Páteř se skládá z obratlů, které rozlišujeme krční, hrudní, bederní, křížové a ocasní. Bederní obratle jsou srostlé v kost křížovou. Obratel je složen z těla, obratlového oblouku a výběžků. V hrudním úseku páteře jsou z obratlových výběžků vyvinutá žebra, která jsou spojena klouby s páteří a vytváří tak hrudní koš, uzavřený hrudní kostí. hrudní kost krční obratel bederní obratle Popisy k obrázkům Hrudní kost: 1. rukojeť hrudní kosti 2. chrupavka rukojeti hrudní kosti 3. tělo hrudní kosti 4. mečovitý výběžek 5. mečovitá chrupavka 6. žeberní zářez 7. ohbí žebra 8. chrupavčitá spona rukojeti a těla hrudní kosti 9. chrupavčitá spona mečovitého výběžku a těla hrudní kosti 10. chrupavčité spony mezi články hrudní kosti Šestý krční obratel: 1. jáma obratle 2. nožka oblouku obratle 3. ploténka oblouku obratle 4. obratlový otvor 5. trnový výběžek 6. příčný výběžek 7. ventrální ploténka 8. otvor příčného výběžku 9. kraniální kloubní výběžek 10. kaudální kloubní výběžek Bederní obratle: 1. oblouk obratle 2. kaudální kloubní výběžek 3. žeberní výběžek 4. bradavkový výběžek 5. trnový výběžek 6. kraniální kloubní výběžek

Lebka

25. září 2008 v 9:18 Jak Funguje PES
Tvar a velikost lebky podléhá plemenným rozdílům. Podle tvaru lebky rozeznáváme plemena krátkolebá - brachykefalní a dlouholebá - dolichokefalní. Mezi dlouholebá plemena patří například kolie či plemena chrtů, typickým představitelem krátkolebých plemen je mops či boxer. Dlouholebá plemena mají lebku úzkou a protáhlou, obličejová část je delší než část lebeční, čelní rovina přechází do nosní roviny jen poznenáhlu. Krátkolebá plemena mají lebku širokou, lebeční část je kulovitá a přechod čelní roviny v nosní tvoří tupý úhel. Krátkolebé plemene Dlouholebé plemene Popis obrázku: Lebka: 1. řezáková kost 2. nosní kost 3. horní čelist 4. podočnicový otvor 5. slzná kost 6. čelní kost 7. temenní kost 8. týlní kost 9. týlní hrbol 10. otvor zevního zvukovodu 11. jařmová kost 12. bradové otvory 13. úhlový výběžek 14. kloubní výběžek 15. dolní čelist 16. spánková výduť 17. týlní výstupek

Kostra

25. září 2008 v 9:17 Jak Funguje PES
Kostra vytváří základní podpůrný systém celého organismu. Sestává z 271 až 282 kostí, které jsou spolu buď napevno spojeny švy nebo pohyblivě klouby. Kost je orgán, jehož základní stavební hmotou je kostní tkáň. Na některých místech kosti zůstává během růstu zachována chrupavka, ze které kost vznikla. Povrch kosti kryje okostice, kloubní plochy pokrývá chrupavka, dutiny uvnitř kosti vyplňuje kostní dřeň. Kost prostupují cévy a nervy. Kostra psa: 1. lebka 2. obličej 3. dolní čelist 4. jazylka 5. hrtanové a průdušnicové chrupavky 6. krční obratle 7. hrudní obratle 8. bederní obratle 9. křížové obratle 10. ocasní obratle 11. žebra 12. hrudní kost 13. rukojeť hrudní kosti 14. lopatka 15. rudimentální klíční kost 16. pažní kost 17. vřetenní kost 18. loketní kost 19. zápěstní kosti 20. záprstní kosti 21. kosti prstů ruky 22. sezamské kosti 23. sezamské kosti 24. sezamské kosti 25. pánevní kost 26. stehenní kost 27. sezamská kost dvojhlavého lýtkového svalu 28. sezamská kost podkolenního svalu 29. holenní kost 30. lýtková kost 31. zánártní kosti 32. nártní kosti 33. pyjová kost

Pohybová Soustava

25. září 2008 v 9:17 Jak Funguje PES
Pohybová soustava psa je tvořena kostrou a svaly.