Afgánský Chrt ( Afgan Hound )

22. září 2008 v 10:47 |  Encyklopedie
Zdroj: www.psizona.cz

Výška psi68-74cm
Výška feny63-69cm
Váha23-27kg
Země původu
Afganistán
Celkový vzhled Typické jsou jeho poddajné, pružné pohyby, působí dojmem mohutnosti, ušlechtilosti, spojené s rychlostí a silou. Hlava je nošena vysoko a hrdě.
Charakteristika Působí dojmem síly a důstojnosti. Hrdá chůze, velmi inteligentní výraz, orientální typ charakterizují toto plemeno.
Hlava a lebka Dlouhá, ne však příliš úzká, záhlaví vystupuje, nos je dlouhý, čelisti mocné, mírný čelní sklon. Lebka dobrých proporcí je ukryta pod bohatou kšticí dlouhých chlupů. Přednost má černý čenich, jen u světle zbarvených psů se připouští játrový.
Oči Tmavé, světlý odstín není vadou, tvar očí trojúhelníkový, mírně šikmý, zdvihající se od vnitřních koutků k vnějším.
Uši Nízko nasazené, dobře přiléhající k hlavě, kryté dlouhými hedvábnými chlupy.
Krk Dlouhý, silný, hlava je nesena hrdě.
Trup Hřbet je rovný, středně dlouhý, s dobrým svalstvem, směrem ke kyčlím mírně skloněný. Kyčelní kosti vystupují a jsou od sebe dobře vzdáleny. Žebra jsou dobře vyklenutá, hrudník je hluboký, bedra rovná, silná, spíše krátká.
Hrudní končetiny Lopatky dlouhé, šikmo uložené dozadu, svalnaté, mohutné, avšak ne těžké, předloktí má dobré kosti, je kolmé k rameni, lokty dobře přiléhají k tělu.
Pánevní končetiny Mohutné, hlezna dobře zaúhlená. Velká vzdálenost mezi kyčlí a hleznem, mezi hleznem a tlapkou co nejmenší. Paspárky mohou být odstraněny.
Tlapy Přední jsou silné a velké, kryté dlouhou hustou srstí, prsty dobře klenuté, záprstí dlouhé, pružné a šikmé, polštářky dobře přiléhají k půdě. Zadní tlapky jsou dlouhé, ale poněkud užší než přední, a stejně dobře pokryty dlouhou hustou srstí.
Ocas Ne příliš krátký, končí ve tvaru kroužku, málo osrstěný, v pohybu je nošen vysoko.
Osrstění Velmi dlouhá hedvábná a jemná srst kryje žebra, předek, záď i celý trup, s výjimkou hřbetu od lopatek až po nasazení ocasu, kde je srst krátká a velmi hustá. Na hlavě od čela dozadu tvoří dlouhá, hedvábná srst kštici, na obličeji je srst krátká a hustá. Uši a končetiny jsou pokryty bohatou dlouhou srstí. Záprstí mohou být zbavena praporců.
Zbarvení Přípustné jsou všechny barvy.
Vady Těžkopádný zjev, příliš široká hlava, krátký čenich, slabě vyvinuté čelisti, velké kulaté oči, krátký silný krk, příliš dlouhý nebo příliš krátký hřbet.
Knihy, odkazy ...
PPC4/98 str.12-15
Afgan - Saluki klub
předseda + poradce chovu afgh. chrt: Vladislava Hradecká Čs. armády 4, 466 05 Jablonec n. Nisou, tel. 0428/88747
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.