Akita inu

28. září 2008 v 16:46 |  Encyklopedie
FCI: 255/5.5

Výška psi67cm
Výška feny61cm
Váha34-50kg
Země původu
Japonsko
Celkový vzhled středně velká, souměrná postava s mohutnou stavbou těla.
Charakteristika ušlechtilost a důstojnost.
Povaha klidný, věrný, poslušný a chápavý pes.
Hlava a lebka plochá, úměrná tělu, čelo široké, stop výrazný. Mezi očima je patrná čelní rýha, hřbet nosu je rovný.
Oči tmavohnědé (čím tmavší, tím lépe), téměř trojúhelníkového tvaru, relativně malé, leží daleko od sebe, v koutcích mírně zakulacené.
Uši poměrně malé a silné, tvaru trojúhelníku, lehce směřující dopředu, s mírně zakulacenými konci.
Morda pysky napnuté, středně vyvinuté, dokonale vyvinutý velký čenich černé barvy. U bílých jedinců se povoluje také čenich masově zbarvený. Středně velká a silná tlama se k čenichu zužuje, nesmí však být špičatá. Chrup silný, s nůžkovým skusem.
Krk silný a svalnatý, bez laloku. Musí být ve správném poměru k hlavě.
Trup Hřbet je rovný a krátký, bedra jsou široká a svalnatá. Hrudník je hluboký a široký, s mírně klenutými žebry a vtaženým břichem. Poměr výšky psa v kohoutku k délce těla je 10:11, fena bývá o něco delší.
Hrudní končetiny mírně nakloněné s dobře vyvinutými lopatkami. Předloktí je rovné a silné, dobře přiléhá k tělu. Záprstí je pouze mírně zaúhlené.
Pánevní končetiny mimořádně vyvinuté, silné s mírným zaúhlením. Stehenní kosti jsou silné, dlouhé. Holení kosti krátké se silnými a pevnými hlezny.
Tlapy silné, okrouhlé, klenuté a těsně sevřené.
Ocas vysoko nasazený. Nad hřbetem je silný ocas nesen kruhovitě stočený. Při svěšení sahá téměř k hleznům.
Pohyb Chůze: je pružná a pevná.
Osrstění rovné a silné pesíky s měkkou a plnou podsadou. Na zádi a kohoutku je srst trochu delší. Nejdelší je na ocase.
Zbarvení bývá červené, sezamové, černé, bílé nebo žíhané (černě, červeně, bíle apod.). Při tomto zbarvení (kromě bílé) musí být osrstění na okrajích tlamy, na tvářích, pod čelistí, na krku, hrudníku a břiše, na spodní linii ocasu a na vnitřních stranách končetin bílé barvy, tzv. urajiro.
Vady za vadu je třeba pokládat všechny odlišnosti od uvedených znaků, ale přísnost posuzování by neměla posuzovat by neměla převyšovat její funkční důležitost. Za vadu se pokládá černá maska, skvrny na bílém podkladě, které jsou sice přípustné, ale vítanější je jejich absence. K dalším vadám patří bázlivost, předkus, podkus, skvrnitý jazyk, psy s charakterovými znaky feny a naopka, světlá barva očí, neúplný chrup, krátký ocas. Diskvalifikují vady: převiské uši, svěšený ocas a dlouhá (huňatá) srst.
Poznámka Psi musejí mít dvě zřetelně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.