Aljašský Malamut

28. září 2008 v 16:48 |  Encyklopedie
FCI: 243/5.1
zdroj:psizona.cz
Výška psi63cm
Výška feny58cm
Váha psi39-45kg
Váha feny29-35kg
Země původu
USA
Celkový vzhled robustně stavěný pes s hlubokým hrudním košem a silným kompaktním tělem. Pevný postoj mu dává vzhled velké aktivity, ukazuje zájem a zvědavost. Malamut se pohybuje s pyšným držením těla, se vztyčenou hlavou a bdělýma očima . Tělo a výraz ukazují vytrvalost a inteligenci. Oči mají vlčí vzhled svým umístěním, ale měkký výraz ukazuje sklon k laskavosti.
Charakteristika přátelský pes, nebývá psem jednoho pána. Je loajální, oddaný společník, hravý, ale v dospělosti dělá dojem svou důstojností. Použití jako saňový pes.
Povaha
Hlava a lebka Má naznačovat vysoký stupeň inteligence, je široká a silná, porovnáme-li s jinými "přírodními" plemeny, ale musí být úměrná velikosti psa, aby jej nedělala neohrabaným nebo hrubým. Lebka je široká mezi ušima, k očím se postupně zužující, mezi ušima mírně zaoblená, navrchu se zplošťující, zaoblující se k tvářím, které mají být spíše ploché. Mezi očima má být mělká brázdička. Horní linie lebky a horní linie čenichové partie mají v místě spojení vykazovat jen malý zlom směrem dolů od přímé linie.
Oči Hnědé, mandlového tvaru, spíše velké pro tento tvar očí, šikmo posazené . Tmavým očím se dává přednost. Světlé oko však není vadou vyřazující.
Uši Střední velikost, ale malé v poměru k hlavě, trojúhelníkového tvaru, na špičkách zaoblené, posazené široce od sebe, ne však nízko nasazené. Spodní část ucha se má připojovat k lebce v linii s horním koutkem oka. Vztyčené uši směřují mírně do předu. Vysoko nasazené uši, špičatého tvaru, nebo ucho měkké a svislé, jsou vadou.
MordaVelká a objemná, úměrná k velikosti lebky, těsně přiléhající pysky, černý dobře pigmentovaný nos, horní a spodní čelisti široké s velkými zuby, skus nůžkový, ale nikdy předkus či podkus. Není vyžadována plnochrupost, ale je upřednostňována.
Krk Silný, mírně klenutý.
Trup Tělo silné a kompaktně stavěné. Hrudní koš silný a hluboký, hřbet rovný, záď rovná. Bedra dobře osvalená, nikoliv příliš kráká, ani dlouhá.
Hrudní končetiny Mírně šikmá lopatka, přední končetiny silných kostí, dobře osvalené, rovné k hleznům, které mají být krátké a silné a téměř vertikální při pohledu ze strany. Tlapy velké a kompaktní, prsty dobře klenuté, polštářky silné a pevné, drápy krátké a silné, osrstěné i mezi prsty. Pánevní končetiny široké se svalnatými stehny, kolenní klouby mírně zauhlené, široká a silná hlezna, mírně zauhlená směrem dolů. Při pohledu ze zadu jsou končetiny rovné. Pohybují se v jedné linii hrudními končetinami, nikoliv příliš těsně nebo široce. Paspárky na zadních nohou jsou nežádoucí.
Pánevní končetiny Mírně šikmá lopatka, přední končetiny silných kostí, dobře osvalené, rovné k hleznům , které mají být krátké a silné a téměř vertikální při pohledu ze strany. Tlapy velké a kompaktní , prsty dobře klenuté , polštářky silné a pevné , drápy krátké a silné , osrstěné i mezi prsty . Pánevní končetiny široké se svalnatými stehny , kolenní klouby mírně zauhlené , široká a silná hlezna , mírně zauhlená směrem dolů. Při pohledu ze zadu jsou končetiny rovné . Pohybují se v jedné linii hrudními končetinami , nikoliv příliš těsně nebo široce. Paspárky na zadních nohou jsou nežádoucí.
Tlapy Tlapy velké a kompaktní, prsty dobře klenuté, polštářky silné a pevné, drápy krátké a silné, osrstěné i mezi prsty.
Ocas Přirozeně nasazený v linii hřbetu, dobře osrstěný a nesený volně nad zády, stočený.
Pohyb
Osrstění Hrubé ochranné pesíky, hustá podsada, délka 1 a 2 palce, olejovitá, bohatého objemu připomínající vatu. Kolem krku tvoří srst bohatý límec, avšak všeobecně je srst střední délky, delší je vždy na ocase a "kalhotkách". Srst musí mít vždy bohatý charakter, vlnitá se považuje za vadu.
Zbarvení Od světle šedé přes střední odstíny do černé, vždy musí být bílá na spodních a vnitřních částech těla, části končetin a tlap a části kreseb masky ( buď jako čepička anebo maska na tváři ). Bílé znaky na přední části hlavy či tečka na týlu je atraktivní a přijatelná. Bílý límec který je uzavřený se akceptuje. Míchané či překrývající se barvy na těle, skvrnách nebo nestejnoměrné rozstříknuté jsou nežádoucí. Jedinou jednolitou přípustnou barvou je celobílá .
Vady Modré zbarvení oka je diskvalifikující!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mmmm mmmm | Web | 29. září 2008 v 6:24 | Reagovat

Ahoj,

tvůj blog je vážně moc pěkný:)

2 PetulQa PetulQa | Web | 29. září 2008 v 16:35 | Reagovat

Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.